Folder reklamowy

Nazwa folder reklamowy nie jest do końca jednoznaczna. Wiele osób nazywa folderem każde wydawnictwo prezentujące produkt, firmę, region czy instytucję. Tymczasem właściwy folder reklamowy to proste wydawnictwo, składające się z arkusza papieru złożonego na pół.

Foldery reklamowe – najczęstsze formaty

Folder reklamowy ma najczęściej format A3 złożony do A4, rzadziej A4 złożony do A5.

Jaki materiał dla folderu reklamowego

Dla uzyskania dobrego efektu, foldery reklamowe tworzone są z papieru o gramaturze 250-350g, najczęściej kredowanego. Foliowanie jednostronne lub dwustronne poprawia estetykę i trwałość wydawnictwa.

Ciekawy efekt daje zastosowanie dwóch pojedynczych, sztywnych arkuszy papieru, połączonych spiralą do oprawy dokumentów. Jeśli wydawnictwo posiada więcej stron, staje się bardziej katalogiem, niż folderem reklamowym. Papier użyty wewnątrz takiego wydawnictwa ma gramaturę 90-170g, w przypadku oprawy spiralowanej może być ona dużo większa, nawet 350g. Okładki zazwyczaj drukuje się na papierach grubszych, niż te wewnątrz – 250-350g. Trwałość okładek poprawia ich foliowanie. Do druku okładek i wewnętrznych stron najczęściej stosowany jest papier kredowany i satynowany.

Foldery reklamowe z elegancką oprawą

Wykorzystywane są trzy rodzaje oprawy – oprawa broszurowa, oprawa miękka klejona, oprawa spiralowana.

Oprawa broszurowa (zeszytowa) polega na połączeniu stron metalowymi zszywkami. Ilość stron musi dzielić się bez reszty przez 4, ponieważ oprawiane arkusze zawierają 4 strony. W tej oprawie minimalna ilość stron to 4 + okładka.

Oprawa klejona to typowa oprawa książek. Strony zostają ze zespolone w grzbiecie podawanym na gorąco klejem. Do tej oprawy potrzebnych jest minimum 10–16 stron. Ilość stron musi dzielić się przez 2, ponieważ oprawiane arkusze zawierają 2 strony.

Oprawa spiralowana jest popularna przy oprawie dokumentów. Można ją stosować z powodzeniem do innych wydawnictw, a jej zaletą jest swobodne rozkładanie stron i możliwość stosowania bardzo grubego papieru. W przypadku katalogów do oprawy używa się wyłącznie spirali metalowych. Oprawa spiralowana może być wklejana w okładkę zewnętrzną i wtedy sama spirala nie jest widoczna w grzbiecie.

Jeśli potrzebujesz folderu reklamowego skorzystaj z naszych usług.

WIĘCEJ NIŻ REKLAMANASZE REALIZACJE