Plakaty

Plakat to gatunek grafiki użytkowej. Ma funkcję informacyjną i reklamową. Plakaty czasami mylone są z afiszami, które zazwyczaj nie posiadają walorów artystycznych. W produkcji plakaty, afisze i inne tego typu wydawnictwa są identyczne. W technologii laserowej możemy wydrukować plakat 30×40 mm. Podłoże stosowane do druku plakatów to najczęściej papier kredowany o gramaturze od 170g do 350g, ale nie ma tu żadnych istotnych ograniczeń. Możemy stosować rożne gramatury i różne podłoża, także papiery ozdobne. Plakaty i afisze to zazwyczaj druki jednostronne, ale w przypadku druku laserowego mogą to być wydawnictwa zadrukowane z obu stron.

Ciekawym rozwiązaniem jest laserowy druk banerowy, który pozwala drukować do formatu 300 x 990 mm. Także w tym przypadku możliwy jest druk obustronny, choć generalnie plakaty do druku i banery kojarzą się z drukiem jednostronnym.

Dla zapewnienia większej trwałości plakaty i banery można foliować folią matową lub błyszczącą. Jeszce bardziej trwałym zabezpieczeniem, możliwym do zastosowania do formatu 297×420 mm jest laminowanie, które zamyka druk w kieszeni z folii zgrzewając ją wokół papieru.

WIĘCEJ NIŻ REKLAMANASZE REALIZACJE