Zalety druku 3D nie dla wszystkich są oczywiste. Śmiało można powiedzieć, że duża część przedsiębiorców widzi w drukarkach 3D… zabawki. Zauważmy to na wstępie – jest to błędne stwierdzenie, ponieważ wdrożenie technologii przyrostowych pozwala nam na ogromne oszczędności. Z czego to wynika? Głównie z faktu, że w porównaniu do innych metod wytwarzania elementów z tworzywa sztucznego drukowanie przestrzenne jest po prostu względnie tanie. Oczywiście mówimy tutaj o produkcji niskoseryjnej. Aby zwizualizować oszczędność przy produkcji danego elementu, przyjrzyjmy się kosztom wydruku w stosunku do kosztów z wykorzystaniem formy wtryskowej. Ceny nowoczesnych form wtryskowych zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Jest to koszt podstawowy, a do tego musimy doliczyć koszt materiału, który będzie wtryskiwany.
Druk 3D nie wymaga tworzenia zamówienia na formę wtryskową. Głównym kosztem jest filament, którego ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za szpulę. Oprócz kosztów, które ponosimy podczas zakupu formy wtryskowej, musimy liczyć się z czasem wykonania takiego zlecenia. Oczekiwanie na stworzenie formy przez zewnętrzne firmy to najczęściej dwa lub trzy tygodnie, zaś czas oczekiwania na model wydrukowany przy pomocy drukarki 3D to najczęściej kilka godzin. W jednym i drugim przypadku otrzymujemy model wysokiej jakości i mamy możliwość wyboru materiału o pożądanych przez nas właściwościach. Projekty, które wymagają wydruku 3D modelu bez widocznego podziału na warstwy mogą skorzystać z technologii takich jak SLS (selektywne spiekanie laserowe proszków polimerowych, ang. Selective Laser Sintering) i SLA (stereolitografia, czyli utwardzanie żywicy światłem lasera, ang. stereolitography).
Budowa prototypów urządzeń to nie jedyny sposób na wykorzystanie drukarek 3D w technologii FDM (ang. Fused Deposiotion Modeling). Drukarki niosą też możliwość samodzielnego tworzenia narzędzi czy rozwiązań ułatwiających i przyspieszających pracę firmy. Co może być przykładem takiego projektu? Na pewno różnego rodzaju stanowiska spersonalizowane do konkretnego działania pracownika. Warto zdecydować się także na tworzenie części zamiennych do innych urządzeń.
Z-HIPS Materiał przeznaczony do drukowania modeli o gładkiej, półmatowej powierzchni, które można łatwo poddać obróbce.
Z-GLASS Półprzezroczysty filament idealny do drukowania modeli przepuszczających światło. Z-GLASS jest odporny na zarysowania oraz chemikalia.
Z-ULTRAT Materiał oparty na ABS, zapewnia niezwykłą wytrzymałość na uderzenia oraz temperaturę, a także zapewnia doskonałą jakość powierzchni.
Oferta wydruku na drukarce 3D obejmuje również wydruk na materiałach: ABS, ASA, PLA, HIPS i PET-G Stosujemy technologie wydruku: LPD i FDM.
ABS – Jest to kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy otrzymywany z ropy naftowej. Znajdziesz go praktycznie na każdym kroku w swoim domu. Wszystko co nosi miano „plastikowe” prawdopodobnie jest wykonane z ABS’u.
ASA – Fiberlogy ASA często określany jest mianem następcy ABS. Z uwagi na swoją wyjątkową odporność na promieniowanie UV, wysokie temperatury (nawet do 94°C) oraz wilgotność doskonale nadaje się do wydruku modeli poddawanych długotrwałemu wpływowi warunków atmosferycznych. Jednoczenie materiał ten jest bardzo wytrzymały i prosty w druku.
PLA – Filament PLA (z ang. polylactic acid, polylactide) w języku polskim funkcjonuje jako Polilaktyd czyli poli(kwas mlekowy) – polimer należący do grupy poliestrów alifatycznych. Jest termoplastem, dzięki czemu nadaje się do druku 3D metodą FDM. Jest to materiał biodegradowalny (należy jednak zwrócić uwagę, że dodawane do tego materiału domieszki np. barwniki, mogą już nie mieć tej właściwości). Uzyskiwany jest m.in. z kukurydzy. Choć otrzymano go w 1932 roku nie jest szeroko stosowany w przemyśle. Zainteresowanie tym materiałem wyraźnie wzrosło z uwagi na rozwój druku 3D (konkretnie technologii FDM) oraz jego biodegradowalność. Filament PLA cechuje się małym skurczem przetwórczym, jest też jednym z najłatwiejszych w druku
materiałów, co zaowocowało jego bardzo dużą popularnością.
HIPS – jest tworzywem bezpiecznym, używanym powszechnie do produkcji opakowań przystosowanych do kontaktu z żywnością. Połączenie tych cech z jego właściwości mechanicznych sprawia, że wachlarz potencjalnych aplikacji jest szeroki – od makiet architektonicznych do elementów funkcjonalnych. HIPS jest materiałym o wysokiej twardości, niskiej elastyczności. Wykończenie
powierzchni jest półmatowe, bezpieczny w kontakcie z żywnością, rozpuszczalny w wybranych roztworach chemicznych (limonen).
PET-G – to kopolimer poli (tereftalanu etylenu), który możesz znać z produktów po które sięgasz w codziennym życiu m. in. będą to pojemniki na żywność, butelki na wodę itp. Litera “G” w skrócie PETG oznacza glikol, który jest dodawany w procesie produkcji filamentu. Glikol sprawia, że materiał jest łatwiejszy w drukowaniu, mniej kruchy i bardziej przejrzysty w przypadku
transparentnych wersji tego materiału. Niekiedy mówi się, że PET-G, drukuje się tak łatwo jak PLA, ale posiada wytrzymałość temperaturową i
mechaniczną zbliżoną do ABS.
Technologie wydruku, które stosujemy przy zamówieniach:
LPD – Layer Plastic Deposition w przypadku Zortraxa. FDM jest najbardziej rozpowszechnioną technologia druku 3D, opierająca się na modelowaniu ciekłym tworzywem termoplastycznym. Filament ma postać cienkiej nitki, którą umieszcza się w głowicy drukarki 3D.
FDM – Technologia polega na tworzeniu detali poprzez dostarczania tworzywa sztucznego w formie żyłki do głowicy drukującej i rozgrzewania go do stanu półpłynnego. Głowica drukująca nakłada materiał na stole roboczym w osiach XY “rysując” kształt pojedynczej warstwy. Gdy skończy, głowica albo podnosi się do góry, albo stół roboczy opuszcza się w dół o zadaną wysokość warstwy i nakładana jest kolejna warstwa. Półpłynne tworzywo sztuczne spaja się pod wpływem wysokiej temperatury i szybko zastyga tworząc jednolitą strukturę. Różnica w nazewnictwie (FDM / FFF)
wynika z faktu, że FDM jest nazwą handlową zastrzeżoną przez twórcę tej technologii – firmę Stratasys.
Drukujemy w technologii LPD, zaprojektowanej przez Zortrax wersji technologii FDM (Fused Deposition Modeling), gwarantującej wysoką jakość i niskie koszty utrzymania. Stopione termoplastyczne włókna osadzane są warstwa po warstwie, zamieniając cyfrowe modele w fizyczne obiekty. FDM jest najbardziej opłacalną techniką druku 3D na rynku, dzięki czemu idealnie nadaje się do szybkiego prototypowania oraz produkcji, bez nadmiernego obciążania budżetu.
Zamówienia na wydruk 3D realizowane są dwoma ścieżkami:
Wycena – odbywa się po podstawie ustaleniu wszystkich detali, wielkości zamówienia i czasu realizacji.
Termin realizacji – zależny od wielkości zamówienia, przeważnie jest to 7 dni roboczych.